NINANANA123
Pridružen/-a: 22.02. 2009, 14:58 Prispevkov: 1794
|
Objavljeno: 25 Okt 2010 06:29 Naslov sporočila: PRAVILNIK O DIPLOMIRANJU |
|
|
PRAVILNIK O DIPLOMIRANJU
I. UVODNE DOLOČBE
1. člen
Ta pravilnik podrobneje določa pogoje in postopek pri pripravi diplomskih tem, izbiro, prijavo teme ter izdelavo diplomske naloge ter njen zagovor. Poleg tega podrobno določa postopek v zvezi z ocenjevanjem le te.
2. člen
Kmetijska šola Grm Novo mesto, Višja strokovna šola, program kmetijstvo izvaja in organizira izobraževalni program za pridobitev višje strokovne izobrazbe kmetijstvo, katerega splošni del je predlagal, posebni del pa določil Strokovni svet RS za poklicno in strokovno izobraževanje.
3. člen
Za pridobitev diplome o končanem dodiplomskem študiju in s tem strokovnega naslova inženir/inženirka kmetijstva mora študent poleg predpisanih študijskih obveznosti izdelati in uspešno zagovarjati diplomsko nalogo.
4. člen
Diplomska naloga je samostojna strokovna obravnava rešitve konkretnega problema iz poslovne prakse. Diplomska naloga naj bo usmerjena v kritično reševanje izbrane teme iz prakse (strokovno-uporabna tema). Izjemoma lahko obravnava temo, ki ni vezana na konkretno organizacijo oziroma kmetijo, vendar pa celovito obsega področje programa Kmetijstvo (splošno-strokovna tema)
5. člen
Z izdelavo diplomske naloge in uspešnim zagovorom le-te študent dokaže:
• strokovno usposobljenost prestrukturiranja in prilagajanja kmetijstva sodobnim razvojnim težnjam,
• sposobnost pisne in ustne obravnave strokovnega problema na podlagi predelanega znanja, ki si ga je študent pridobil po študijskem programu,
• uspešno gospodarjenje na kmetijah z dopolnilnimi dejavnostmi, oblikovanje manjših kmetijskih podjetij za zadovoljevanje specifičnih potreb trženja v tržnih nišah,
• usposobljenost delovanja z ljudmi v organizaciji in njenem okolju na osnovi učinkovitosti in etičnosti,
• vzpodbujanje ter vodenje razvoja kmetijskih in dopolnilnih dejavnosti za potrebe celostnega razvoja podeželja.
Več študentov ne more izdelati skupne diplomske naloge.
II. IZBIRA TEME, PRIPRAVA DISPOZICIJE IN IZBIRA MENTORJA DIPLOMSKE NALOGE
6. člen
Naslove tem diplomske naloge lahko predlagajo:
• študenti,
• podjetja, kmetije in druge organizacije, ki sodelujejo z Višjo strokovno šolo in katerih teme so povezane z njihovim delovanjem,
• redni in honorarni višješolski predavatelji.
Tema naj bo zasnovana tako, da jo je mogoče preučiti med enomesečnim praktičnim izobraževanjem.
Za diplomsko nalogo lahko študent izvede tudi projekt ali storitev.
Predloge naslovov tem diplomskih nalog vsako leto obravnava študijska komisija Višje strokovne šole, sprejme pa jih predavateljski zbor. Spisek predlaganih tem in predlagateljev (potencialnih svetovalcev) hrani referat za študijske in študentske zadeve in ga objavi na oglasni deski.
Temo diplomske naloge lahko predlaga tudi študent sam, na predlog organizacije/podjetja/kmetije, kjer se praktično izobražuje. Naknadne predloge tem študenta ali organizacije odobri na predlog potencialnega svetovalca študijska komisija.
7. člen
Mentorja si študent praviloma pridobi sam. Vsak študent ima pravico do mentorja. Na pisno prošnjo študenta, mentorja določi ravnatelj Višje strokovne šole. Mentor s strani Kmetijske šole Grm Novo mesto, Višje strokovne šole, je praviloma redni oziroma honorarni predavatelj na višji šoli. Študentu je lahko s strokovnimi nasveti pri izdelavi diplomske naloge v pomoč somentor, ki ni nujno predavatelj višje šole.
Študent, ki prijavlja temo povezano z izbrano organizacijo/kmetijo, ima lahko somentorja tudi iz te organizacije - z vsaj višješolsko izobrazbo.
III. PRIJAVA TEME DIPLOMSKE NALOGE
8.člen
Študent lahko prijavi temo diplomske naloge, ko ima uspešno opravljene vse študijske obveznosti prvega leta izobraževanja na Višji strokovni šoli.
Študent prijavi izbrano temo v referatu za študijske in študentske zadeve s tem, da predloži indeks in v celoti izpolnjen obrazec VSŠ-DIP-1 (Predlog teme in naslova diplomske naloge). Ob prijavi teme dobi študent navodila za pisanje diplomske naloge, po katerih se mora ravnati pri pisanju dela.
9. člen
Prijava teme diplomske naloge (Obr. VSŠ-DIP-1) obsega:
a. Izpolnjeno in podpisano prijavo, ki vsebuje:
• podatke o študentu,
• predlagani delovni naslov diplomske naloge,
• imena mentorja in somentorjev ter njihovo soglasja,
• soglasje podjetja/kmetije/organizacije (za strokovno-uporabno temo).
a. Dispozicijo diplomske naloge, ki obsega en list formata A4 in vsebuje:
• delovni naslov diplomske naloge,
• naziv obravnavanega organizacije/podjetja/kmetije (če tema ni splošna), ki sodeluje pri izdelavi diplomske naloge,
• opredelitev zasnovanega tematskega področja,
• opredelitev obravnavane teme,
• smoter in cilje diplomske naloge,
• predpostavke obravnavanja,
• predvidene metode obravnavanja,
• predvideno členjenost vsebine – kazalo,
• seznam predvidene literature in virov.
10.člen
Prijavo teme diplomske naloge dopolni referat za študijske in študentske zadeve s podatki o izpolnjenih pogojih in jo v 7 delovnih dneh izroči študijski komisiji. Študijska komisija po svoji presoji opravi potrebne uskladitve vsebine prijave in s podpisom na obrazcu potrdi prijavo teme. Predhodno soglasje predavateljskega zbora je potrebno v primeru izdelave in zagovora diplomske naloge v tujem jeziku.
V primeru neustrezne dispozicije lahko študijska komisija prijavo predlagane teme diplomske naloge zavrne. O potrjenih in zavrnjenih prijavah diplomskih nalog ravnatelj informira predavateljski zbor na prvi naslednji seji. Prav tako ravnatelj informira predavateljski zbor o vseh spremembah že odobrenih tem.
11.člen
Študijska komisija potrdi prijavo teme diplomske naloge s podpisom na VSŠ-DIP-1 v petnajstih dneh po prejemu prijave in jo vrne referatu za študijske in študentske zadeve. Ta potrjeno prijavo evidentira in arhivira, kopije prijave pa v sedmih delovnih dneh dostavi študentu, mentorju in somentorjem.
IV. IZDELAVA DIPLOMSKE NALOGE
12. člen
Študent pri izdelavi diplomske naloge samostojno uporablja strokovno literaturo in druge vire, zlati vire iz obravnavane organizacije/podjetja/kmetije, kjer se praktično izobražuje. Pri izdelavi ga s teoretičnimi, strokovnimi, vsebinskimi in metodološkimi napotki usmerjata mentor (in somentor) višje strokovne šole ter somentor iz organizacije/podjetja/kmetije.
13. člen
Če pride med pisanjem diplomske naloge do nesoglasja med mentorjem in študentom, tako da sodelovanje ni več mogoče, ima študent v soglasju z ravnateljem Višje strokovne šole pravico do zamenjave mentorja. Pridobivanje drugega mentorja ali somentorja poteka v skladu s 6. in 7. členom tega pravilnika. Med izdelovanjem diplomske naloge je možna največ ene menjava mentorja ali somentorja.
14. člen
Če študent med izvajanjem diplomske naloge zaradi pomembnih in nepredvidenih okoliščin ugotovi, da je ne more izdelati, lahko prosi za odstop od odobrene diplomske naloge (VSŠ-DIP-2). Utemeljeno prošnjo za odstop obravnava mentor z ravnateljem v petnajstih dneh. Če ravnatelj odobri odstop od že odobrene teme, sme študent prijaviti novo temo. Študent sme največ enkrat prositi za odstop od odobrene diplomske naloge.
15. člen
Popolno in lektorirano gradivo diplomske naloge izroči študent v pregled mentorju višje strokovne šole in pri strokovno uporabni temi, somentorju iz organizacije.
Mentor in somentor iz organizacije vrneta kandidatu diplomsko delo v petnajstih dneh skupaj z navodili za dopolnitev in popravki. Mentor po usklajevanju s somentorjem iz organizacije posreduje študentu v tridesetih dneh pisne napotke za spremembo in dopolnitve osnutka diplomske naloge.
Ob upoštevanju napotkov mentorja in somentorjev študent dopolni diplomsko nalogo, ki jo predloži mentorju v naslednji oziroma končni pregled. Mentor v petnajstih dneh izdela poročilo o diplomski nalogi (Obr. VSŠ-DIP-4), ki ga izroči študentu in referatu za študijske in študentske zadeve.
Pred oddajo v vezavo je mentor dolžan popravljeno delo še enkrat pregledati.
16. člen
Mentor študenta opozori na tehnične in jezikovne zahteve pri izdelavi diplomske naloge v skladu z navodili za izdelavo diplomske naloge, katera je študent dolžan upoštevati. Za oblikovno in slovnično čistost diplomske naloge je odgovoren študent.
Komisija za zagovor diplomske naloge lahko nalogo, zaradi pomanjkljivosti navedenih v tem odstavku, zavrne.
17. člen
Študent mentorjevo poročilo (Obr. VSŠ-DIP-4) in zadnji osnutek diplomske naloge odda v knjižnico. Strokovni delavec v knjižnici s sodelovanjem študenta pripravi ključne informacijske podatke in podpisan obrazec posreduje študentu v roku 15 dni.
V. OBSEG IN OBLIKA DIPLOMSKE NALOGE
18.člen
Diplomska naloga je praviloma napisana v slovenskem jeziku. Predavateljski zbor Višje strokovne šole lahko odobri izdelavo in zagovor diplomske naloge v drugem jeziku.
19. člen
Diplomsko delo praviloma obsega 25-40 strani in je jezikovno in oblikovno čisto. Večji obseg mora študent utemeljiti. Diplomsko delo mora imeti povzetek v slovenskem jeziku, povzetek preveden v tuj jezik, uvod in v njem nakazan predmet dela, namen, postopek, temeljno tezo in strnjen načrt vsebine poglavij. Na koncu mora imeti zaključek, v katerega študent ne sme vključiti dodatnih tabel, pregledov ali primerjav. Zaključek mora izhajati iz same vsebine diplomske naloge. Na koncu je navedena uporabljena literatura. Pod naslovom literatura so navedena vsa uporabljena dela (knjige, zborniki, članki,…), pod naslovom viri pa so navedeni zakoni, splošni akti, statistične publikacije, podatki dobljeni v organizacijah/podjetjih/kmetijah in podobno.
20. člen
Diplomska naloga mora biti izdelana v pokončnem formatu A4 in trdo vezana v zeleno platno.
Izdelana je z urejevalnikom besedila in drugimi programskimi orodji. Na platnicah je z zlatimi črkami natisnjeno:
(zgoraj v sredini)
KMETIJSKA ŠOLA GRM NOVO MESTO
VIŠJA STROKOVNA ŠOLA
(v sredini)
DIPLOMSKA NALOGA
(v spodnjem desnem kotu)
IME IN PRIIMEK
Prvi notranji list je prazen. Naslednja naslovna stran ima poleg zgoraj napisanega (pod besedilom diplomska naloga) še NASLOV DIPLOMSEKGA DELA in v spodnjem levem kotu KRAJ (vpiše se Novo mesto), MESEC in LETO izdelave.
21.člen
Podrobnejši oblikovno-tehnični vidiki so opredeljeni s posebnimi navodili za izdelavo diplomske naloge, ki jih sprejme komisija za študijske zadeve.
22. člen
Kandidat mora predložiti referatu za študijske in študentske zadeve diplomsko nalogo v pregled v nevezani obliki, da preveri, če je kandidat upošteval navodila za izdelavo diplomske naloge.
VI. PREDLOŽITEV DIPLOMSKE NALOGE
23. člen
Študent odda štiri izvode diplomske naloge v referat za študijske in študentske zadeve. Hkrati predloži diplomsko nalogo arhivirano v digitalni obliki, indeks ter obrazec VSŠ-DIP-3 (Oddaja diplomske naloge v oceno). Vsaki diplomski nalogi je priložena izjava, da je avtor priloženega dela (Obr.VSŠ- DIP-5).
24. člen
Študent mora oddati diplomsko nalogo najkasneje v 6. mesecih po izdaji prvega soglasja k temi diplomske naloge, sicer mora prositi za podaljšanje roka za izdelavo diplomske naloge. O podaljšanju za največ 6 mesecev odloča ravnatelj na predlog mentorja.
VII. ZAGOVOR DIPLOMSKE NALOGE
25. člen
Študent zagovarja diplomsko nalogo pred komisijo za zagovor diplomske naloge. Komisijo imenuje ravnatelj. Sestavljajo jo trije člani, ki so predavatelji višje šole. Eden od treh članov je mentor, ki ne more biti predsednik komisije. Somentorji diplomskega dela so lahko dodatni člani komisije.
26. člen
Zagovori diplomskih nalog, oddani do vključno zadnjega delovnega dne v mesecih od maja do avgusta, so praviloma v naslednjem mesecu. Datum zagovora predlaga po uskladitvi s člani komisije referat za študijske in študentske zadeve, potrdi ga ravnatelj.
Referat za študijske in študentske zadeve dostavi sklep študentu najmanj sedem dni pred zagovorom. Sklep prejmejo člani komisije in somentorja pri izdelavi diplomske naloge. Poleg prejmejo izvod diplomske naloge, poročilo mentorja o diplomski nalogi (Obr. VSŠ-DIP-4), mnenje organizacije o diplomskem delu, izjavo študenta (Obr. VSŠ-DIP-5) in podatke o diplomantu (Osebni list).
Zagovor je javen in objavljen vsaj sedem dni vnaprej na oglasni deski Višje strokovne šole na Kmetijski šoli Grm Novo mesto.
27. člen
Komisija pred zagovorom na zaprti seji ugotovi, ali so dani vsi pogoji za zagovor in odloči o začetku zagovora. Zagovor poteka v slovenskem jeziku oziroma v drugem jeziku, če je to odobril predavateljski zbor Višje strokovne šole na Kmetijski šoli Grm Novo mesto. O zagovoru diplomske naloge se piše zapisnik. Zapisnikarja imenuje ravnatelj.
Študent in člani komisije se udeležijo zagovora s svojim izvodom diplomske naloge.
28. člen
Zagovor vodi predsednik komisije za zagovor diplomske naloge. Predsednik najprej predstavi študenta in na osnovi potrjenega obrazca (Obr. VSŠ-DIP-3) ugotovi, da je študent opravil vse po programu določene študijske obveznosti. V nadaljevanju predsednik pojasni študentu postopek zagovora in najavi temo diplomske naloge. Študent v petnajst-minutni predstavitvi diplomske naloge poudari razloge za izbiro teme, najpomembnejše ugotovitve pri obravnavanju in priporočila organizaciji.
Za učinkovito predstavitev uporablja študent audiovizualne in druge tehnične pripomočke.
Mnenje o diplomski nalogi poda mentor. Člani komisije zastavijo kandidatu svoja vprašanja v pisni/ustni obliki. Zagovor traja do 45 minut.
29. člen
Komisija na zaprti seji določi oceno diplomske naloge in oceni zagovor. Predsednik komisije študentu sporoči oceno z obrazložitvijo, razglasi pridobljeni strokovni naslov in s priložnostnim nagovorom zaključi zagovor. Oceno vpiše predsednik komisije v indeks študenta in kot zadnji podpiše zapisnik in sklep komisije o oceni diplomske naloge (Obr. VSŠ-DIP- ).
VIII. OCENJEVANJE
30. člen
Komisija oceni diplomsko nalogo z eno izmed ocen: odlično (10), prav dobro (9), prav dobro (, dobro (7), zadostno (6) ali nezadostno (5).
Pri ocenjevanju komisija upošteva:
• kakovost diplomske naloge in zahtevnost obravnavane zadeve – tako s strokovne plati, kot glede ustvarjalnega prispevka kandidata in glede uporabnosti za obravnavano organizacijo,
• kakovost odgovorov za zastavljena vprašanja – zlasti vseobsežno obvladovanje znanj, ki jih zajema program Kmetijstvo,
• kakovost predstavitve diplomske naloge,
• raven povprečne ocene kandidata med študijem programa Kmetijstvo.
Če o oceni ni soglasja, se sestavi poseben zaznamek v zapisniku (Obr.VSŠ-DIP- ), kjer je potrebno razložiti vzroke za neskladje o oceni. Ravnatelj skupaj s predsednikom komisije odloča o nadaljnjem poteku zagovora diplomske naloge, najkasneje v naslednjih sedmih delovnih dneh.
31. člen
Če komisija določi oceno nezadostno (5), se predsednik komisije v treh delovnih dneh posvetuje z ravnateljem, ki odloči, ali sme kandidat izdelati novo diplomsko nalogo pod istim naslovom ali pa si izbere drugo temo. Študent sme v času študija največ dvakrat pristopiti k zagovoru diplomske naloge.
32. člen
Če komisija ugotovi v diplomski nalogi manjše, vendar nedopustne napake (npr. pravopis, navajanje literature ipd.), ki ne vplivajo bistveno na vsebino, lahko zagovor pogojno sprejme. Predsednik komisije razloži kandidatu zahtevane spremembe, ki jih vsebuje tudi sklep, katerega izda komisije. Popravljeno nalogo odda študent v referatu za študijske in študentske zadeve najkasneje v 30-ih dneh po zagovoru, sicer se zagovor razveljavi.
Mentor v sedmih delovnih dneh pregleda izvedene popravke in izpolni oziroma dopolni sklep komisije za zagovor (Obr. VSŠ- DIP- ) na osnovi katerega predsednik komisije vpiše oceno v indeks.
33. člen
Če komisija ugotovi, da je kandidat brez jasne oznake in navedbe vira dobesedno ali skoraj dobesedno uporabil v diplomski nalogi obsežnejše dele tujega besedila, lahko diplomsko nalogo zavrne in negativno oceni, kar mora biti razvidno tudi v sklepu (Obr. DIP .
34. člen
Če se kandidat ne strinja z oceno, mora pisno pritožbo na oceno oddati v tajništvu šole v roku treh dni. Pritožbo obravnava ravnatelj višje strokovne šole.
35. člen
Po uspešno ocenjenem diplomskem delu referat za študijske in študentske zadeve na prvo notranjo stran z žigom zabeleži ime mentorja, člane komisije ter datum diplomiranja. Višja strokovna šola poskrbi za javno objavo avtorjev in naslovov opravljenih diplomskih nalog.
IX. KONČNE DOLOČBE
36.člen
Določbe pravilnika tolmači komisija za študijske zadeve. Ta pravilnik je sprejet, ko ga sprejme z večino glasov na predlog študijske komisije Predavateljski zbor Višje strokovne šole.
Pravilnik se lahko spremeni na enak način kot je bil sprejet. |
|